Külföld
A Meloni-kormány tovább szigorítaná a migrációs politikáját
Bónuszokkal csábítja az ügyvédeket a migránsok visszatéréséért

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint az ügyvédek bónuszt kapnak, ha sikerül rávenniük külföldi ügyfeleiket az „önkéntes visszatérésre”. A szabályozás egy új biztonsági törvényben szerepel, amely már átment a Szenátuson, és most a Képviselőházban van a végső szavazásra, írja a Telegraph.
Jelentések szerint Meloni koalíciója körülbelül 246 000 eurót különített el erre a projektre 2026-ban, és az összeg csaknem megduplázódik 2027-ben és 2028-ban. Az olasz média a The Guardian szerint ügyenként körülbelül 615 eurós összegre számít.
Aggodalmak a jogállamisággal és a szakmai etikával kapcsolatban
A Consiglio Nazionale Forense (CNF), az országos ügyvédi kamara, hangsúlyozza, hogy nem tájékoztatták a tervről, és felszólítja a parlamentet, hogy semmisítse meg a szabályozást. Francesco Greco elnök a The Telegraphnak elmondta: „Semmit sem tudtunk róla – sem előtte, sem alatta, sem utána.”
A Büntetőjogi Ügyvédek Szakszervezete (UCPI) a bónuszt „az alkotmánnyal összeegyeztethetetlennek” nevezi. Az ügyvédeket nem szabad „az állam által kívánt eredmény eléréséért” fizetni, hanem „teljes szabadságban és függetlenül” kell képviselniük ügyfeleiket – érvel a The Guardian.
Az Olasz Bírói Egyesület (ANM) „megdöbbentőnek” tartja magát, és a Guardian szerint arra figyelmeztet, hogy a kitoloncolási eljárás kimeneteléhez közvetlenül kapcsolódó pénzügyi ösztönzők alááshatják a migránsok hatékony jogi védelmét.
Ezenkívül a törvény kimondja, hogy a kitoloncolási határozatok elleni fellebbezések esetén többé nem jár állami jogsegély, ami kettős nyomást gyakorol az érintettekre és ügyvédeikre.
A bónusz Meloni szélesebb körű stratégiájának része. Egy korábbi törvényben a kormány már engedélyezte a migránsok hajóinak tengeri blokádját „kivételes helyzetekben” – írja a The Guardian. Róma emellett megpróbálja áthelyezni a migránsokat albániai befogadóközpontokba – ez a projekt a The Telegraph szerint a bírósági ítéletek miatt lassan halad.
Nagy a nyomás: Az Eurostat adatai szerint 2025-ben körülbelül 132 660 embert kitoloncoltak az EU-ból. Németország vezette az utat a kitoloncolások terén, míg Olaszország ugyanezen időszak alatt mindössze 4780 embert hozott vissza, a Telegraph szerint körülbelül 21 295 visszaküldési végzésből.
