Külföld
Salvadorban nem kegyelmeznek

A törvényjavaslatot a következő napokban terjesztik a parlament elé jóváhagyásra. A javaslat kiterjeszti a képviselők által kedden elfogadott alkotmányos reform hatályát a kiskorúakra is, amely életfogytiglani – egy, eddig az alkotmány által tiltott – büntetést írna elő a „gyilkosok, erőszaktevők és terroristák” számára.
Eddig a maximális büntetés Salvadorban 60 év szabadságvesztés volt. „Javasoljuk, hogy ezek a bűncselekmények életfogytiglani börtönbüntetéssel legyenek büntethetők még kiskorúak esetében is” – nyilatkozta Gustavo Villatoro biztonsági miniszter egy törvényhozási bizottság előtt.
A politikus szerint minden kiskorú, aki önként csatlakozik egy bűnszervezethez, megerőszakol vagy megöl valakit, azt „másfajta bánásmódban” kell részesíteni, mint azokat, akik kevésbé súlyos bűncselekményeket követnek el – hangsúlyozta.
A tárcavezető azzal indokolta az intézkedés szükségességét, hogy a fiatalkorúakra vonatkozó büntetőjog mindig is szavatolta a bűnszervezetek számára a büntetlenül kihasználható „olcsó (...) és újrahasznosítható munkaerőt”.
A törvényjavaslatot alig több mint egy héttel a rendkívüli állapot bevezetésének negyedik évfordulója előtt terjesztették elő; ez a rendkívüli állapot 91 500 személy letartóztatásához vezetett. Nayib Bukele államfő történelmi mélypontra csökkentette a gyilkosságok számát a közép-amerikai országban, de kritikusai szerint politikája súlyos jogsértésekhez vezetett. A Human Rights Watch emberi jogi szervezet 2024. júliusi jelentésében több mint 3 ezer gyermek és serdülő letartóztatásáról számolt be a salvadori rendkívüli állapot során.
