Magyar európai parlamenti képviselőket kérdezett tegnap délután az EP budapesti irodája arról, mit várnak Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mai évértékelőjétől.
Az Instagramon közvetített online beszélgetés során Cseh Katalin, a Momentum és Ujhelyi István, az MSZP képviselője egyaránt a szorosabb európai egészségügyi együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Kiemelték azt is, hogy álláspontjuk szerint a következő uniós költségvetésben és a koronavírus-járvány gazdasági hatásait kezelő helyreállítási alapban szigorú antikorrupciós, valamint jogállamisági garanciákra van szükség a forrásokhoz való hozzáféréshez. Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP delegációvezetője – aki maga is felszólal a bizottsági elnök mai beszédét követő vitában – hangsúlyozta, túl kell lépni az uniót káros módon megosztó vitákon, az uniós intézményeknek a tagállamokkal szemben nem politikai hidegháborút kell folytatniuk, hanem a tisztelet hangján kell beszélni velük.
Deutsch szerint több területen továbbra is másodrangú tagokként kezelik a 2004-ben vagy később csatlakozott országokat, ide tartozik például az uniós munkalehetőségekhez való hozzáférés is. A megosztottság elfogadhatatlan jelének nevezte, hogy Bulgária, Románia és Horvátország még mindig nem a schengeni övezet tagja. A képviselő fontosnak nevezte azt is, hogy az Európai Bizottság ne tegyen olyan javaslatokat, amelyek újabb felesleges megosztottságot szülnek, hanem az együttműködésre összpontosítsanak. A költségvetéssel és a helyreállítási alappal kapcsolatban megjegyezte, az EP-képviselők többsége hátba támadta a megállapodást, a két csomagot mielőbb el kellene fogadni, hogy az EU végre javítani tudjon a versenyképességén.
A koronavírusról szóló tegnapi EP-vitában a fideszes Tóth Edina is felszólalt, aki közleményében hangsúlyozta, a védekezés sikerét emberéletekben mérjük, ezért nem elegendő a koronavírus országon belüli terjedését gátolni, a járvány utánpótlási vonalait is szükséges elvágnunk.





