Szaúd-Arábia és arab szövetségesei nem hagynak fel a síita húszi lázadók elleni jemeni légicsapásaikkal, amíg a hadművelet el nem éri a célját - jelentette ki szerdán Washingtonban a szaúdi királyság nagykövete.
"Szó sem lehet arról, hogy félúton megálljunk" - hangsúlyozta Adel al-Dzsubeir nagykövet a szaúdi képviseleten tartott sajtóértekezletén. A diplomata úgy vélekedett, hogy a jemeni lázadók ellen három hete indított légicsapások eddig sikeresnek bizonyultak, a Rijád vezette katonai szövetség más tagjai szerint is.
"Már kezdeti repedéseket is látunk" a lázadók parancsnokságában - mondta a szaúdi nagykövet -, azt állítva, hogy "egyes lázadó parancsnokok visszatértek a jemeni hadsereg soraiba".
Március végén Adel al-Dzsubeir nagykövet jelentette be azt is, hogy a szaúdi királyság, más szunnita országok támogatásával légi hadjáratot indított az Irán támogatását élvező síita húszi lázadók ellen.
A jemeni bombázások civil áldozataira vonatkozó kérdésre válaszul a nagykövet szerdán azt hangoztatta, hogy katonai koalíciójuk "odafigyel, hogy csak katonai célpontokat támadjon, és a lehető legkisebbre csökkentse a civileknek okozott károkat.
Az ENSZ adatai szerint ugyanakkor a koalíciós légicsapások kezdete óta több mint 730 polgári személy vesztette életét Jemenben.
Szaúd-Arábia washingtoni nagykövete azt is kijelentette a sajtónak, hogy a légicsapások kezdete óta Irán nem tudott fegyverutánpótlást szállítani a lázadóknak, miután a tíz tagú arab katonai koalíció tagjai az Egyesült Államok logisztikai támogatásának segítségével ellenőrzésük alatt tartják a jemeni légteret és átvizsgálják a Jemenbe tartó hajókat is.
A koalíciós erők pozícióját erősíti az is, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden fegyverszállítási tilalmat rendelt el a húszi felkelők ellen. A BT arra is felszólította a felkelőket, hogy vonuljanak ki az általuk 2014 nyara óta elfoglalt jemeni területekről, kezdve az ország fővárosával, Szanaával.
Forrás: AFP, MTI



