Román pofon a reformátusoknak

Elfogadhatatlannak tartja a magyar kormány az egyháznak korábban visszaadott Székely Mikó Kollégium újraállamosítását

Külföld
  • 2014.11.27. - 15:12

Megdöbbenéssel értesült a magyar kormány az RMDSZ parlamenti képviselőjét, Markó Attilát, a restitúciós bizottság tagját felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtó jogerős ítéletről – közölte tegnap Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Az Erdélyi Református Egyházmegye hívei arculcsapásaként értelmezi az ítéletet.

Székely Mikó Kollégium 20141127
A Székely Mikó Kollégium épülete Sepsiszentgyörgyön – újra állami tulajdon (Forrás: Wikipedia.org)

Miután a román igazságszolgáltatás jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre módosította a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása miatt indított büntetőperben a restitúciós bizottság tagjaira alapfokon kiszabott börtönbüntetéseket, és megerősítette az elsőfokú ítélet azon részét, amely szerint a református egyház elveszíti tulajdonjogát az ingatlan felett, a magyar kormány megdöbbenését fejezte ki. Semjén Zsolt, a miniszterelnök kereszténydemokrata helyettese tegnap közleményben jelentette ki: elfogadhatatlannak tartják, hogy egy korábban az egyháznak visszaadott intézményt, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot újraállamosítják. Ugyancsak elfogadhatatlannak nevezte mind az egyház, mind a magyarság szempontjából, hogy Romániában a jogerősen visszaszolgáltatott egyházi és közösségi ingatlanok visszaállamosítására törekednek.

Első fokon a bíróság 2012-ben a közérdek elleni visszaélésnek minősítette azt, hogy a háromtagú restitúciós bizottság 2002-ben egy korábbi kormányrendeletet végrehajtva visszaadta a kommunizmus idején államosított sepsiszentgyörgyi épületegyüttest az Erdélyi Református Egyházkerületnek.

A hétszázezres erdélyi reformátusságot csapták arcul, nevezték hazugnak, csalónak, ezért az egyháznak újra kell gondolnia a román államhoz fűződő viszonyát – mondta tegnap Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházmegye püspöke az ítéletre utalva. „Huszonöt év jogállamiságába vetett hitünk dőlt meg ezzel, és olyan állapot állt elő, amivel a román állam jelezte a reformátusoknak, a kisebbségeknek, hogy nem ugyanazok a jogok illetik meg, mint bárki mást” – jelentette ki a püspök.

A ploiesti táblabíróság szerdán a bizottság két – korábban letöltendő szabadságvesztésre ítélt – tagja, Markó Attila és Marosán Tamás három-három éves büntetését ötéves próbaidőre felfüggesztette, a korábban hároméves felfüggesztett börtönre ítélt Silviu Clim fellebbezését pedig elutasította.

A három éve zajló Mikó-per nagy felháborodást váltott ki az erdélyi magyarság körében, s 2012 októberében a történelmi egyházak és az erdélyi magyar pártok közös demonstráción tiltakoztak az elsőfokú ítélet ellen.

Időközben a Székely Nemzeti Tanács vezetői azt szorgalmazták az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának Genfben zajló kisebbségi fórumán, hogy a nemzetközi közösség ne tekintse a konfliktusokat lezáró engedménynek a kisebbségi autonómiaformákat. A Székelyföld autonómiájáért küzdő szervezet Izsák Balázs elnök által vezetett küldöttsége szerint az ENSZ-nek ösztönöznie kell „a kisebbségvédelemre vonatkozó legjobb gyakorlatoknak a tagállamok közötti cseréjét”.

Reklám