Szent István-díjat adományoztak Lech Walesa volt lengyel államfőnek a Magyar Tudományos Akadémián csütörtökön Budapesten. Schmitt Pál volt köztársasági elnök a díj átadásakor kiemelte: ezt az elismerést az kaphatja, aki sokat tett a magyar nemzetért.

Lech Walesa a kitüntetés átvételét követően elmondta: most, hogy a magyar nemzet tagjává avatták, gyakrabban látogathat Magyarországra. De ezzel jogot is kapott, hogy jó és rossz dolgokat is mondhasson - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy ki kell használni a sors által nyújtott lehetőséget, hiszen sok nemzedék harcolt azért, ami nekünk a kezünkben van: szabadok vagyunk, szabad Európában élünk, és ezt a szabadságot megfelelően kell használni.
A lengyel vendég a főpolgármestertől átvette budapesti díszpolgári címét. Tarlós István politikai legendaként jellemezte a Nobel-békedíjas egykori politikust, aki a rendszerváltásig minden kockázatot (üldöztetést, állásvesztést és börtönt is) vállalt, hogy a magyaroknak jobb legyen. Lech Walesa kiemelte: az egyesült Európában megszűntek ugyan a határok, de az államok között megmaradtak az egyenlőtlenségek. Lech Walesának 2011-ben ítélte oda a díszpolgári címet a Fővárosi Közgyűlés, de akkor betegsége miatt nem tudta átvenni az elismerést.
Mint mondta, ahhoz, hogy sikerre vezethessük országainkat a harmadik évezredben, nem lehet csak az egyes országokban gondolkodni, hanem nagyobb struktúrában kell gondolkodni. Van olyan kérdés, amelyre nemzeti, és van, amelyre közös megoldást kell keresni, különben nem találhatnak választ a kihívásokra - vélekedett.
Lech Walesa felidézte: annak idején az, hogy egy lengyel papot választottak a Szentszék élére, különleges alkalmat jelentett, hogy tegyenek valamit az egység helyreállítására, mert az államok annyira megosztottak voltak. A volt lengyel elnök kijelentette: biztos volt benne, hogy mások is csatlakoznak e küzdelemhez, közösen sikert érnek el, és így is lett. A nemzeteink békés úton megszabadultak az elnyomástól - fűzte hozzá.
Szerdán Bridge-díjjal tüntették ki




