Elutasította az ellene felhozott súlyos vádakat Radovan Karadzic, csupán a nemzettársai által elkövetett bűncselekményekért érez erkölcsi felelősséget. A hágai Nemzetközi Törvényszéken szerdán fejezte be védőbeszédének elmondását a boszniai szerbek népirtással, háborús és emberiesség elleni bűntényekkel vádolt volt vezetője.
Karadzic, aki magát védi az öt évvel ezelőtt kezdődött tárgyaláson, védőbeszédében igyekezett a béketeremtő szerepében feltüntetni magát, és azt állította, hogy az 1992-95-ös boszniai háborút rákényszerítették a szerbekre. Cáfolta a bosnyák és a horvát lakosság elűzésének vádját Nagy-Szerbia megteremtése céljából, a más nemzetiségűek szerinte önként hagyták el otthonukat.
Állítólag a srebrenicai tömegmészárlásról sem tudott, ahol Ratko Mladic tábornok parancsára nyolcezer bosnyák férfit gyilkoltak meg. Váltig kitartott azon állítása mellett, hogy Hágában a szerb nép felett ítélkeznek, s miközben a szerb vádlottakat elítélik, ellenségeiket felmentik. Alain Tiger ügyész azonban a hét elején elhangzott vádbeszédében teljes mértékben bizonyítottnak látta Karadzic felelősségét a népirtás és az etnikai tisztogatás céljából történt bűnös szövetkezés vádjában, hazugnak és maffiózónak nevezte őt, és életfogytiglani börtönt követelt számára.
A bírói tanács valószínűleg jövőre hozza meg az ítéletet.


