"Békefenntartóknak" nevezik magukat azok az orosz katonák, akik elfoglalták a Donyeck megye déli részén, az Azovi-tenger partján fekvő Novoazovszk várost - közölte Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője vasárnapi kijevi sajtótájékoztatóján.
"Novoazovszkban fasiszta háborús propagandát folytatnak, egyebek között írásos instrukciókat osztanak szét a helybelieknek arról, hogyan viselkedjenek az orosz fegyveres erők békefenntartó kontingensével szemben" - jelentette ki Liszenko.
Több ukrán médiaforrás közzétette a szóvivő által említett röplapot.
Liszenko kiemelte: az "instrukcióban" felszólítják a lakosokat arra, hogy ne akadályozzák az orosz csapatok áthaladását, amelyek "az 1949-es genfi egyezmény alapján azért érkeztek, hogy megvédjék a városban lakókat a törvénytelen ukrán hadsereg terroristáitól". Felhívják továbbá a helybelieket, hogy szigorúan tartsák magukat a kijárási tilalomhoz, valamint "álljanak készen arra, hogy szükség esetén bármilyen lakóteret szabaddá tegyenek a +békefenntartó erők+ elhelyezésére".
Liszenko kiemelte továbbá: a kiosztott "instrukciókban" előírják, hogy az orosz erők által "felszabadított" területen a lakosok csakis orosz nyelven beszéljenek.
Novoazovszk stratégiai jelentőségét az adja, hogy az Oroszországot a Krím félszigettel összekötő úton fekszik, az Azovi-tengerből kiágazó Taganrogi-öböl partján, Mariupoltól keletre, az orosz határ közvetlen közelében.
Az RNBO szóvivője sajtótájékoztatóján megerősítette azt a korábbi bejelentést, hogy a Donyeck melletti Ilovajszknál az egyik egység újabb orosz deszantosokat fogott el, számukat azonban nem hozta nyilvánosságra. Szemen Szemencsenko, a térségben harcoló Donbasz önkéntes alakulat parancsnoka pénteken hozta nyilvánosságra, hogy egyik egységük, miután kitört a városból, 12 orosz katonát ejtett foglyul.
Liszenko ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mivel hivatalosan Oroszország nem áll háborúban Ukrajnával, így az orosz katonák nem hadifoglyoknak, hanem őrizetbe vetteknek minősülnek.
A Donbasz parancsnoka a Facebook-on keresztül hírül adta, hogy vasárnapra virradóan az ukrán fegyveres erők újabb 14 tagja tört ki Ilovajszknál az oroszbarát szeparatisták gyűrűjéből.




