Nem enyhítette, hanem szigorította álláspontját a vörösiszapperben az ügyészség, a vádhatóság továbbra is a mind a tizenöt vádlottal szemben letöltendő szabadságvesztés kiszabását tartja indokoltnak. Egyelőre kétséges, hogy az idén születhet-e döntés az ügyben.
A terheltek öröme azonban korai volt: a vádhatóság a napokban a Magyar Nemzet kérdésére részletezte, hogy ugyan valóban változtatott néhány minősítésen, és kivett a dokumentumokból egy-két szabályszegési tételt, viszont újabbakat emelt be az iratokba. Az ügyészség cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a módosított vádirat megállapításai szerint a katasztrófa nem volt előre látható, valamint azt, hogy a vádlottak nem akadályozták szándékosan a kár elhárítását. A vád módosítására elsősorban a két éve tartó büntetőperben meghallgatott számos szakértő megváltoztatott véleménye miatt volt szükség. Az ügyészség véleménye szerint az álláspontjuk nemhogy enyhült volna az ügyben, hanem az új indítvány tartalma miatt sokkal inkább szigorodott. A vádhatóság hangsúlyozta, hogy továbbra is a per mind a tizenöt vádlottjával szemben végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozza.
Fontos körülmény, hogy módosított vádirat már nemcsak abban látja néhány terhelt felelősségét, hogy a katasztrófa bekövetkezése után vonakodva értesítették a mentőket, a katasztrófavédelmet és az iszapömlésben érintett önkormányzatokat, hanem immár komoly felelősségüket állapítja meg a Magyarországon eddig egyedülálló ipari balesethez vezető okokban, azok nem megfelelő értelmezésében, kezelésében is.
A Veszprémi Törvényszék lapunkat arról tájékoztatta, hogy a perben november végéig tűztek ki tárgyalási napokat. Ismert, 2010. október 4-én a Mal Zrt. Ajka melletti vörösiszap-tározójának fala átszakadt, a maró lúg elárasztotta Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet, a katasztrófa tízhalálos áldozatot és több száz sérültet követelt.



