Krónika

Súlyos baleset a borvidéken, Bordeaux-nál

Időseket szállított az a busz, amely ismeretlen okból kamionnal ütközött Franciaországban – legalább negyvenketten meghaltak

Legalább negyvenkét halottja van annak a franciaországi balesetnek, amelyben busz ütközött teherautóval tegnap Bordeaux közelében, Puisseguin városa mellett – közölte a francia rendőrség. A párizsi magyar nagykövetségnek nincs tudomása magyar áldozatról, illetve sérültről.

baleset 20151023
Csak hárman élték túl sértetlenül a tragédiát. Magyar áldozatról nem tudnak (Fotó: Reuters - Regis Duvignau)

Az országban legutóbb 1982-ben volt ilyen súlyos buszbaleset, akkor ötvenhárman, köztük negyvennégy gyermek halt meg egy autópályán, Dijon közelében.

A franciaországi Bordeaux közelében pénteken történt busz és teherautó karamboljában negyvenegy utas vesztette életét és meghalt a kamion sofőrje is. A rendőrség közlése szerint a két jármű kétszer egysávos mellékúton rohant egymásba, mindkettő azonnal kigyulladt. A busz kora reggel a baleset helyszínétől csupán négy kilométerre lévő Petit-Palais-Cornemps-ből a dél-franciaországi Landes megyébe vitte kirándulni a helyi idősek klubjának tagjait.

A prefektúra szerint csak három ember élte túl sértetlenül a balesetet, köztük a busz sofőrje, aki sokkos állapotba került. Pierre-Henry Brandet, a belügyminisztérium szóvivője az I-télé francia hírtelevízióban elmondta, négy ember „nagyon súlyosan megsérült”, ketten égési, ketten pedig koponyasérüléseket szenvedtek. Az áldozatok száma még nőhet.

A baleset pontos oka egyelőre ismeretlen, annyit tudni, hogy az egyik jármű keresztbe állt az úton, a másik nem tudta kikerülni. Meg nem erősített hírek szerint a teherautóban nem volt rakomány a baleset pillanatában, rendőrségi források szerint viszont gázpalackokat szállított, és ez okozhatta a tüzet. Szemtanúk elmondták, a tragédia egy nagyon veszélyes, nehezen átlátható kanyarban történt, nem ez volt itt az első baleset. A tűzoltók és a mentők nagy erőkkel vonultak fel, sőt, pszichológiai segítőszolgálatot is felállítottak, amely a túlélőknek és a hozzátartozóknak segít a történtek feldolgozásában.

A görögországi látogatáson tartózkodó Francois Hollande államfő és vezető politikusok is kifejezték együttérzésüket, a köztársasági elnök jelezte, a „francia kormány mozgósította minden erejét ezután a szörnyű tragédia után”. Manuel Valls miniszterelnök, Alain Vidalies közlekedési és Bernard Cazeneuve belügyminiszter, valamint Alain Juppé volt külügyminiszter, Bordeaux polgármestere is a helyszínre sietett.

Franciaországban legutóbb 1982-ben volt ilyen súlyos baleset, akkor ötvenhárman, köztük negyvennégy gyermek halt meg egy autópályán, Dijon közelében. A párizsi magyar nagykövetség azt közölte a távirati irodával, hogy nincs tudomása magyar áldozatról, illetve sérültről.

Táviratban fejezte ki részvétét Áder János köztársasági elnök a tragédia miatt Franciaország elnökének, Francois Hollande-nak.