Robottal próbálják elérni a megolvadt fűtőanyagot

Első kísérlet a fukusimai atomkatasztrófa óta

Krónika
  • 2019.02.14. - 01:55

A fukusimai atomkatasztrófa óta először tettek tegnap kísérletet japán szakemberek arra, hogy robotszerkezettel hozzáférjenek az egyik megrongálódott atomreaktor aljában felgyülemlett megolvadt fűtőanyaghoz.

A reaktorköpeny alá egy tizenöt méter hosszú csövet engedtek le, amelynek végén két kar, sugárzásmérő és videokamera van felszerelve – írta az MTI. Így mintát tudnak venni a megolvadt fűtőanyagból. A cél, hogy megvizsgálják az anyag állapotát, és hogy meg lehet-e emelni. Nyolc évvel ezelőtt, 2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti részét, az azt követő hatalmas szökőár pedig megrongálta az atomerőművet. Három reaktorban magolvadás következett be. A fűtőanyag átolvasztotta a reaktor vasbeton nyomástartó edényét, és felgyülemlett az atomreaktor alján. A károk helyreállítása, a reaktorok leszerelése negyven évig tart majd.
Reklám