Meglepően ép állapotban maradtak fenn annak a középkori épületnek egyes részei, amelyről a napokban derítették ki a régészek, hogy egy Árpád-kori pusztatemplom maradványai.

Az ásatás júniusban kezdődött Lakitelek határában, a romokat több mint két méter magasan fedte be a futóhomok, amely konzerválta a falakat. A szakemberek szerint a valószínűleg a XI. században épített templomot háromszáz év múlva átépítették, akkor alakították ki szögletes formáját. A régészek a napokban olyan tárgyakat is megtaláltak a homokban, mint a szenteltvíztartó edény. A templomot vélhetőleg egy későbbi fölbirtokos mentette meg az utókornak, aki betemettette az épületet.



