Kellemetlenséget okozhatnak, de semmilyen egészségügyi veszélyt nem jelentenek azok a víz felszínén lebegő algagyepdarabok, amelyeket a napokban láthattak a Balatonon strandolók a tó több pontján - hangsúlyozza a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tegnapi közleménye.
A vízminőség javulásának köszönhetően szélcsendes időben most már a tó egész területén lejut a napsugárzás a tófenékre, így ott sajátos üledéklakó algaflóra tenyészik, amelyet elsősorban nagy testű kovamoszatok és fonalas algák alkotnak – mutatott rá Vörös Lajos és Somogyi Boglárka, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének kutatója. Magyarázatuk szerint az utóbbi napok, hetek szélcsendes időjárása elősegítette az algagyep kifejlődését. Az abban végbemenő fotoszintézis oxigént termel, amely buborékok formájában válik ki, ezek pedig a felszínre emelik az élőlényeket a hozzájuk tapadt üledékrészecskékkel együtt. Ezek a kisebb-nagyobb, pénzérme nagyságú vagy akár tenyérnyi méretű algagyepdarabok úsznak jelenleg a Balaton felszínén, és a szél hatására egyes helyeken összegyűlnek, kellemetlenséget okozva ezzel a strandolóknak.
A szél erősödésével az említett jelenség meg fog szűnni - ismertették a részleteket az MTA szakemberei. w



