Eredményes volt az a közbeszerzési eljárás, amelyet a Budapesti Vegyiművek Zrt. Illatos úti telephelyén még ott lévő hordók elszállítására írtak ki - mondta el Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott tegnap az M1 tévécsatornának.
A Miniszterelnökség tegnap közleményben arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy a közbeszerzésen nyertes cég, a Palota Környezetvédelmi Kft. egymilliárd 580 millió forintos árért gondoskodik a telephelyen található, mintegy kétezer-háromszáz tonnányi veszélyes hulladék elszállításáról és ártalmatlanításáról.
Mint azt megírtuk, április 28-án előzetes laboreredmények kimutatták, hogy a különböző veszélyes anyagok jelenléte a talajban megközelíti az egészségügyi határértéket. Ezt jelezték a kormánynak, és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter április végén jelentette be, hogy azonnali helyszíni vizsgálatot rendelt el a Budapesti Vegyiművek Zrt. Illatos úti telephelyén.
A Miniszterelnökség május 19-i közleménye szerint a legveszélyesebbnek ítélt mintegy ezer hordóban DNBS-hulladékok (dinitro-benzoesav), anyalúgok, savak, különböző szilárd és folyékony veszélyes hulladékok vannak. A szakszerűtlen és jogszerűtlen tárolás következményeként a hordók egy részében lévő veszélyes hulladékok közvetlenül érintkezhettek a talajjal vagy a levegővel, így a hulladékok szennyezésforrást jelentettek a felszín alatti rétegeknek.
Május végéig szállították el a közvetlen környezeti veszélyt jelentő ezeröt hordót a telephelyről. Ezzel lezárult a területrendezés első fázisa, amelynek során mintegy száztíz tonna hulladékot vittek el egy hónap alatt a dorogi hulladékmegsemmisítőbe.



