Magyar műszer méri a sugárzást az űrállomáson

Krónika
  • 2015.12.17. - 01:39

Újabb magyarországi fejlesztésű tudományos eszközök érkeztek a nemzetközi legénységével a Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolódott orosz űrhajó, a Szojuz fedélzetén - közölte tegnap a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

A bázison a következő időszakban hat szakemberből álló legénység teljesít szolgálatot, és a tervezett kísérletek egyike lesz az a méréssorozat, amely az űrhajósokat terhelő kozmikus és egyéb sugárzásokat méri. A hazai fejlesztésű, úgynevezett passzív – energiaellátást nem igénylő – detektorcsomagok fél évet töltenek el a világűrben, mielőtt azokat kiértékelésre visszahozzák a Földre. A hasonló mérések megszokottnak számítanak az űrhajózásban, mivel a Föld körüli pályán tartózkodók a légkör hiánya miatt lényegesen nagyobb sugárterhelésnek vannak kitéve, mint a bolygón tartózkodók. A minisztérium emlékeztetett, hogy tavaly már sikeres programot hajtottak végre az űrállomáson egy ugyancsak hazai műszeregyüttessel, és korábban már többször bizonyított a szintén hazai találmány, a Pille nevű dózismérő, amelynek elődjét már Farkas Bertalan is magával vitte 1980-as útjára.
Reklám