Lakás – receptre

Egy honolului javaslat szerint az orvosi ellátás részeként juthatnának szálláshoz a hajléktalanok

Krónika
  • 2017.02.28. - 15:28

Egy hawaii javaslat szerint az állam lakhatáshoz juttatná az utcán élőket, akik az eddigiek során térítésmentesen részesültek orvosi ellátásban, de a tapasztalat azt mutatja, hogy a problémáik az életmódjuk miatt rendre visszatérnek. A javaslat kiötlője úgy számol, hogy ha egészségesebb körülményekhez juttatnák a fedél nélkülieket, feleannyiba kerülne az ellátásuk.

Stephen Williams Honolulu kínai negyedében él az utcán. Miután segítséget kért egy járókelőtől, kórházba vitték – súlyos bakteriális fertőzéssel kezelték, az orvosi költségek pedig mintegy negyvenezer dollárt tettek ki, mire felgyógyult. Williams négy éven belül huszonegyszer került kórházba, méghozzá úgy, hogy az esetek többségében a kór megelőzhető lett volna, ha nem kényszerül az utcán élni. Josh Green szenátor épp ezért beterjesztett egy törvényjavaslatot, amely receptre felírt lakáshoz juttatná a hajléktalanokat. Green maga is orvos, és a praxisában is azt tapasztalta, hogy a hajléktalanoknak nyújtott segítség általában csak tűzoltás: a rossz higiénés körülmények, illetve az esetleges mentális betegségek miatt a páciens hamarosan ismét orvoshoz kerül. A megoldást a hosszú távú támogatásban látja, mégpedig nem csupán humanitárius megfontolásokból: úgy véli, hogy a kórházi ápolás költségeinek nagy részét egy szűk kisebbségre költik, így gazdaságosabb is lenne, ha a fennálló problémát az alapjaiban próbálnák meg megoldani. A kutatások szerint 43 százalékkal csökken a mentális és fizikai problémákkal kapcsolatos orvosi beavatkozásra való igény, miután lakhatáshoz juttatják a betegeket. Green hozzátette: egy hajléktalan orvosi ellátása körülbelül 120 ezer dollárt emészt fel egy évben, míg ha lakhatáshoz juttatnák, az csupán 18 ezer dollárba kerülne.  

Reklám