Kiszáradás fenyegeti Palaut

Hamarosan kifogyhat az ivóvízből a szigetország

Krónika
  • 2016.04.05. - 02:41

Néhány hét alatt teljesen kifogyhatnak a vízből a mikronéziai Palau lakói az El Ninóként ismert éghajlati jelenséget kísérő szárazság miatt - figyelmeztettek a helyi hatóságok.

A húszezres lélekszámú, a Csendes-óceánon található országban márciusban hirdettek szükségállapotot a súlyos aszály miatt. A döntéshozók arra figyelmeztettek, hogy a jelenlegi vízkészletet figyelembe véve a fogyasztás mértékének változatlansága mellett két-három héten belül teljesen kifogyhatnak az ivóvízből. Palau fővárosában, Kororban napi alig három órán át van vezetékes víz, és az oktatási intézmények csak fél napig vannak nyitva, mert nem tudnak megfelelő mennyiségű folyadékot biztosítani a tanulóknak. Az ország vezetése felvette a kapcsolatot Japánnal és Tajvannal, remélve, hogy onnan segítséget kapnak nehéz helyzetükben. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal várakozásai szerint a tavaly újra felbukkant El Nino az idei év első felében meghatározhatja a térség éghajlatát. Az időjárási jelenség az újabb tapasztalatok szerint immár nemcsak a Csendes-óceán környezetében alakítja át gyökeresen a térség megszokott időjárást, hanem az egész Földön anomáliákat okoz. A szakértők egy részének véleménye szerint az északi féltekén, így Európában, egyebek mellett hazánkban is egyre gyakrabban tapasztalható extrém nyári hőhullámok hátterében is az El Nino hatásai állnak. A meleg miatt a nyáron ötször rendeltek el hőségriadót hazánkban.

Reklám