Keddtől élesben működik az új traffipaxrendszer

Semmit sem lehet elrejteni az intelligens kamerák elől

Krónika
  • 2016.04.04. - 14:40

Befejeződött a tesztidőszak: április 5-től országszerte üzembe áll a szupertraffipax. A mindent látó kamerák a legapróbb szabályszegést is észlelik, egy-egy kihágásért akár többszázezer forint lehet a büntetés.  

Több havi tesztelés után április 5-én, kedden reggel nyolc órától élesben működik az új közúti intelligens kamerának nevezett fix traffipax rendszer, a Véda. Az új kamerák a sebességmérés mellett a forgalomszámlálásra és többféle szabályszegés felismerésére, dokumentálására is alkalmasak. Segítségével látható lesz például, ha valaki nem visel biztonsági övet, átlépi a záróvonalat, vagy mobiltelefont használ.

A záróvonal átlépéséért harmincezer, az autópálya leállósávjában haladásért százezer, biztonsági öv nélkül autózásért húszezer, gyorshajtásért akár háromszázezer forint lehet a büntetés.

A rendszer százhatvan mobil sebességmérőt, valamint az ország egész területén háromszázhatvanöt fixtelepítésű komplex közlekedésellenőrző pontot (KKEP) foglal magában, százharmincnégy útszakaszon.

Az Európai Unió célul tűzte ki, hogy a közúti közlekedési balesetek halálos áldozatainak száma 2010-hez képest tíz éven belül a felére csökkenjen, 2050-ig pedig a nullához közelítsen. Magyarország közlekedéspolitikai programja harmonizál az uniós célokkal.

Budapesten hat új intelligens kamerát helyeztek el: kettőt-kettőt az M3-as és M5-ös autópályánál, valamint az M1-es és M7-es sztráda közös szakaszán. A legtöbb, tíz-tíz kamerát Borsod-Abaúj-Zemplén és Veszprém megyében helyezik el, a legkevesebbet (négyet) Pest megyében, de minden megyében megtalálhatóak lesznek a szupertraffipaxok.

A Belügyminisztérium, az ORFK és a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának együttműködésével megvalósuló projekt keretében felszerelt új traffipaxok pontos helyéről a rendőrség honlapján lehet tájékozódni.  

 

MTI/vezess.hu

Reklám