Katasztrófahelyzetet hirdetett tegnap az amerikai Colorado állam kormányzója, miután a Silverton nevű település közelében több mint tizenegyezer köbméter mérgező szennyvíz került a környékbeli folyóvizekbe egy használaton kívüli aranybányából.
Az arzént, higanyt és ólmot tartalmazó ömlést egy hete a szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) alkalmazottai okozták mulasztásukkal egy korábban bejelentett szivárgás helyszínén. A környék több lakójától érkezett bejelentés az ivóvíz elszíneződéséről, de az EPA szerint eddig senki nem szenvedett egészségkárosodást, ugyanakkor azt tanácsolták a helyieknek, hogy ne használják kútjaikat.
A Silverton melletti, leállított bánya technológiája nagyban hasonlít az Aurul cég nagybányai üzemében használthoz. Utóbbi ülepítőtavának töltése több mint tizenöt éve szakadt át, és a coloradóihoz hasonló szennyezést okozott a Láposon, a Szamoson és a Tiszán, utóbbi magyarországi szakaszán több mint ezerkétszáz tonna hal pusztult el, a környék regenerálódása több évig tartott.



