Hamarosan meglesz a válasz, vajon működik-e még az Opportunity marsjáró vagy végleg lemond róla a NASA. A mérnökök eddig több mint félezer ébresztőparancsot küldtek neki, de egyikre sem reagált. Működését kilencven napra tervezték, ehhez képest másfél évtizedet bírt. Rengeteg tudományos felfedezést köszönhetünk neki.
Bár innen szinte lehetetlen pontosan megmondani, hogy mi történt, de szinte bizonyos, hogy a rover napelemtábláira egy vihar nyomán került homok akadályozta meg azt, hogy az akkumulátorok feltöltődjenek – mondta lapunknak Szemerey Imre amatőr csillagász. Emlékeztetett, a tudósok az elmúlt több mint fél esztendőben abban bíztak, hogy a vörös bolygón november és január között fújó erős szelek letisztítják az Opportunity napelemeit, ám ez valószínűleg nem következett be.
A NASA mérnökei az Opportunity leszállóhelyéül a Mars egyenlítője tájékán lévő Meridiani Planum nevű térséget választották ki, mert korábban a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor a vas-oxid egy, a vízre utaló formáját találta azon a vidéken – hangoztatta forrásunk. Az Opportunity végül bebizonyította, hogy a bolygó felszínén hosszú időn keresztül folyékony víz volt. Társa, a 2010 végére elnémult Spirit ugyancsak többet bírt az eredetileg neki szánt időnél, bár ő már ugyanez év tavaszán menthetetlenül beleragadt a homokba. A NASA eddig több mint félezer ébresztőparancsot küldött a járműnek – mindhiába. Ha nem sikerül felvenni vele a kapcsolatot, akkor mára virradóan hivatalosan is lemondanak az Opportunity-ról.



