A záhonyi határrendészeti kirendeltség ötvenhárom határrendésze ellen emelt vádat tegnap a Debreceni Törvényszék katonai tanácsánál a Központi Nyomozó Főügyészség korrupciós bűncselekmények miatt.
Ahogyan az már a korábbi híradásokból ismert, a záhonyi közúti határátkelőhelyen útlevélkezelői szolgálatot ellátó határrendészek rendszeresen kértek és fogadtak el jogtalan előnyként eurót a hazánkból kilépő külföldiektől. A határon átkelni szándékozók az útlevelükben helyezték el a pénzt, és úgy adták át a fülkében tartózkodó határrendészeknek. A pénzt az okmányból kivéve a férfiak az alsónadrágjukban, a nők a melltartójukban rejtették el. Az összegek húsz és négyszáz euró között voltak, az ötvenhárom határőr fejenként hetven és kétezer-hatszázhatvan euró között tett el összesen. A pénz fejében esetenként kötelességüket is megszegték, például nem intézkedtek túlsúlyos rakomány, úti okmány érvényességének lejárta vagy túltartózkodás esetén. A főhatárrendészek közül többen tisztában voltak azzal, hogy az útlevélkezelők pénzt kértek és fogadtak el, az összegből ők is részesedést kaptak. A vádirat közel ötven vádpontja 453 rendbeli cselekményt tartalmaz, ezek javát tettesként, harmincnégyet társtettesként, míg hetvenhetet bűnsegédként követtek el. A legtöbb bűncselekménnyel vádolt határrendész harminc cselekményben érintett. A vádlottak beosztotti állománykategóriába tartoznak, vezető beosztású vagy tiszti rendfokozatú rendőr nincs köztük. Jelenleg valamennyien szabadlábon védekeznek.



