Elhunyt a tudós, aki először figyelmeztetett a globális felmelegedésre

Tudományos körökben a klímatudomány nagyapjának is nevezték

Krónika
  • 2019.02.19. - 09:59

Meghalt 87 éves korában Wallace Smith Broecker amerikai geofizikus, aki először figyelmeztetett a globális felmelegedés lehetőségére.

A New York-i Columbia Egyetem közlése szerint munkatársuk hétfőn hunyt el a város egy kórházban.

A tudós egy 1975-ös tanulmánya írta le először a globális felmelegedés kifejezést. Kutatása előre jelezte, hogy a szén-dioxid növekvő légköri koncentrációja jelentős melegedéshez fog vezetni. Elsőként ismerte fel a róla Broecker-szállítószalagnak is nevezett nagy óceáni szállítószalag jelenségét, a tengervíz hőmérséklete és sótartalma által mozgatott és szabályozott globális vízkörzési rendszert.

Broecker 1931-ben született Chicagóban, a Wheaton College-ben tanult, majd 1959-től a Columbia Egyetemen kutatott. Tudományos körökben a klímatudomány nagyapjának is nevezték.

Reklám