Jogerősen tényleges életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtotta tegnap a Fővárosi Ítélőtábla annak a bandának a két tagját, amely négy-öt évvel ezelőtt idős, többnyire egyedülálló embereket rabolt ki az otthonában.
Az ítélet indokolásában elhangzott, hogy a többségükben roma származású vádlottak Romániából települtek át Magyarországra, munkát nem vállaltak, hanem idősek kifosztásából igyekeztek fenntartani magukat. Budapesten és környékén telepedtek le, a vádiratban szereplő tizennégy támadás nagyobb részét Csepelen követték el, kevesebb mint négy hónap alatt. A szakértők szerint minden esetben a szükségesnél nagyobb mértékű erőszakot alkalmaztak a legyengült, legfeljebb szóban védekező sértettekkel szemben, akik közül a legfiatalabb hetvenegy, a legidősebb pedig kilencvenéves volt.
A táblabíróság az elsőrendű vádlott esetében helybenhagyta a tényleges életfogytiglant. Ugyancsak életfogytiglani büntetést szabott ki a másodrendű vádlottra is, aki az elsőfokú döntés értelmében negyven év múlva szabadulhatott volna. Rédei Géza, a bírói tanács vezetője megjegyezte, hogy a hatályos jogszabályok értelmében négy évtized elteltével mindegyik életfogytig tartó szabadségvesztés-büntetés esetében meg kell vizsgálni a feltételes szabadulás lehetőségét. A bíróság véleménye szerint azonban a két terheltet a legsúlyosabb, sorozatban elkövetett bűncselekmények miatt teljes mértékben ki kell zárni a társadalomból.



