Begyűjtené a kozmoszban keringő szemetet az Európai Űrügynökség

Misszió indul 2025-ben

Krónika
  • 2019.12.11. - 01:38

A világűrben lévő hulladék begyűjtésére tervez űrmissziót indítani az Európai Űrügynökség (ESA) – adta hírül az MTI. A ClearSpace 1 elnevezésű akció a tervek szerint 2025-ben indul, a mintegy százhúszmillió euróból megvalósuló projekt előkészületei jövő márciusban kezdődnek meg.

Első lépésként egy űrszondát akarnak felküldeni, hogy alacsonyabb keringési pályára hozza le az ESA egy régi rakétájának egy részét, amely így elég a légkörben. Később pedig újabb űreszközöket indítanak el a nagyobb űrhulladékok begyűjtésére. A kereskedelmi űrutazás várhatóan beindul a közeljövőben, ennek megfelelően arra számítanak, hogy megnövekedik az űrhulladék mennyisége, ami növeli a balesetek kockázatát. Egyrészről attól tartanak, hogy a nagyobb méretű darabok visszahullhatnak a Földre, másrészről a tárgyak a kozmoszban akár negyvenezer kilométer/órás sebességgel is egymásnak csapódhatnak.

Reklám