Szeptember 16. és december 16. között végzi Magyarországon az európai lakossági egészségfelmérést (ELEF) a Központi Statisztikai Hivatal.
Az ötévente elvégzendő felmérés célja, hogy rendszeres és megbízható adatok legyenek az unió lakosainak egészségi állapotáról, problémáiról, életmódjáról. Ötszáztíz település több mint tízezer, 15 évesnél idősebb lakosát választották ki véletlenszerűen, ők interneten vagy kérdezőbiztosok segítségével válaszolhatnak többek közt a testmozgásra, alkoholfogyasztásra, táplálkozásra, gyógyszerszedési szokásokra, az egészségügyi ellátás igénybevételére, az élet- és munkakörülményekre vonatkozó kérdésekre. Az eredményeket először jövő tavasszal publikálják majd. A legutóbbi, azaz 2014-es felmérés során kiderült, hogy jelentős a lakosságon belül azok aránya, akik valamilyen egészségügyi problémával küzdenek, krónikus betegségről a magyar felnőttek ötvenöt százaléka számolt be. Bár elvi szinten a megkérdezettek többsége tisztában volt azzal, hogy maga is felelős az egészségéért, mégis ezen adatok szerint a lakosság csaknem harmada dohányzik, több mint huszada önbevallás alapján is nagyivónak minősíthető, kétharmada nem sportol még napi tíz percet sem. A túlsúlyosak-elhízottak közé tartozik a felnőtt lakosság több mint fele, a középkorú férfiaknak pedig a hetvenegy százaléka.



