Nem tört össze a leszállóegység, de továbbra is elérhetetlen

Sikertelen indiai Hold-misszió

Krónika
  • 2019.09.10. - 01:56

Mint megírtuk, sikertelennek bizonyult India második Hold-missziója, miután a hétvégén az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) kapcsolata megszakadt a Csandraján–2 űrszonda Vikram leszállóegységével, pár perccel azelőtt, hogy az a Hold eddig felfedezetlen déli sarkvidékén landolt.

A Csandraján–2 most képeket készített a Vikramról, amelyek alapján az látszik, hogy a leszállóegység nem tört össze, egy darabban fekszik, kissé megdőlve az égitest felszínén. Az ISRO egy, a helyi sajtónak nyilatkozó szakembere arról beszélt tegnap, hogy a kapcsolatot csak akkor tudnák helyreállítani, ha minden rendszer működne. Mint mondta, van tapasztalatuk abban, hogyan állítsanak vissza elveszett kapcsolatot egy űrhajóval, ám a Vikram esetében erre nincs lehetőség, mivel a Hold felszínén fekvő leszállóegységet már nem tudják irányítani. A Vikram a tervek szerint tizennégy napon át végzett volna kutatásokat az égitest felszínén. Az ISRO korábban arról beszélt, hogy a kudarc ellenére a misszió 90–95 százalékban sikeresnek mondható.

Reklám