Szükségállapot New Yorkban

Kanyarójárvány: Brooklyn egyes részein kötelezővé tették a védőoltást

Krónika
  • 2019.04.11. - 00:26

A terjedő kanyarójárvány miatt egészségügyi szükségállapotot rendeltek el Ne Yorkban, Brooklyn negyed egyes részein pedig büntetés terhe mellett kötelezővé tették a kanyaró elleni oltást.

A metropoliszban először fordult elő, hogy kötelezővé tettek oltást, és ezúttal nem csupán a kanyaró, hanem a bárányhimlő és a mumpsz elleni védőoltást is elrendelték. Akiknek nincs védettségük és visszautasítják a vakcinát ezer dolláros (több mint 280 ezer forint) büntetést kaphatnak.

Az Egyesült Államokban Washington, Ne York és Colorado államban évek óta növekszik a kanyarós megbetegedések száma, a kór elsősorban azokban a közösségekben terjed, ahol erőteljes az oltásellenes mozgalom. A mostani rendelkezés elsősorban Brooklyn ortodox zsidók lakta negyedét érinti, tavaly ősz óta ugyanis ugrásszerűen megnőtt itt a kanyarós megbetegedések száma. Az elmúlt hónapokban Brooklynban egymást érték az ortodox közösséget célba vevő reklámok, telefonos kampányok, rendezvények, amelyek mindegyike az oltás „káros” voltát hangsúlyozta. „Szándékos félreinformálás folyik” – mondta az MTI tudósítása szerint kedden Herminia Palacio, a város egészségügyért felelős alpolgármestere. A városi önkormányzat adatai alapján azokban a negyedekben, ahol most elrendelték a kötelező oltásokat, mintegy ezernyolcszáz gyermek nincs beoltva. Tavaly október óta a városban kétszáznyolcvanöt kanyarós esetet diagnosztizáltak, nagyrészük gyerek.

Magyarországon 1969-ben vezették be a kanyaró elleni védőoltást, 1989 óta pedig már két oltást kapnak a gyerekek: az elsőt tizenöt hónaposan, a másodikat az általános iskola hatodik osztályában. Mindkettőhöz kombinált oltóanyagot alkalmaznak, amely a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen egyaránt védettséget nyújt. A Nemzeti Népegészségügyi Központ korábban arról tájékoztatta lapunkat, hogy a 2018-as évben itthon összesen tizennégy kanyarós beteget regisztráltak.

Reklám