Bethlen Gábor-díjjal tüntették ki Marcus Meckel evangélikus lelkészt, a Német Demokratikus Köztársaság utolsó külügyminiszterét.

Az elismerést Lezsák Sándor, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumi elnöke, az Országgyűlés fideszes alelnöke adta át tegnap Budapesten. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere laudációjában kiemelte: Marcus Meckel legjellegzetesebb tulajdonsága a „belső szabadság”, amellyel az NDK sötétszürke világában kiállt a gondolkodás, a hit és a cselekvés szabadsága mellett. Ez a tulajdonság, a belső szabadság tette őt a közép-európai ellenzéki együttműködés egyik központi alakjává. A a németek és a magyarok közös feladatának nevezte, hogy figyelmeztessenek a szabadság értékére, hiszen „ki tudhatná jobban Európában, milyen értékes a szabadság, mint azok az országok, amelyek két diktatúrát is átéltek”. Lezsák Sándor a díj történetének érdekességeként említette, hogy azt még 2014 novemberében ítélték oda Marcus Meckelnek, aki az akkori díjátadón nem tudott jelen lenni, így most külön ünnepségen vehette át az elismerést. Hozzátette, a kitüntetett személye is azt igazolja, hogy van jövője a keresztény Európának. (GJJ)



