Sérti a személyes szabadság jogát, valamint a jogállamiság elvével is ellentétes, ha valakit korlátlan ideig tarthatnak előzetes letartóztatásban – állítja az ombudsman.
A törvény korábban úgy rendelkezett, hogy a kényszerintézkedés a legsúlyosabb esetekben is legfeljebb négy évig tarthat. A kormány arra hivatkozva indítványozott módosítást, hogy börtönben maradjon az ároktői rablóbanda egyik emberöléssel és többrendbeli súlyos testi sértéssel is vádolt tagja, aki az intézkedés nélkül házi őrizetbe került volna. A társaság két tagja még az ítélet előtt megszökött otthonából, majd Svájcban fogták el őket. A módosítást az alkotmányügyi bizottság azzal indokolta, hogy nem minden esetben elegendő négy év az elsőfokú határozat meghozatalára.



