Százmillió forintos nem vagyoni kártérítést ítélt meg a Fővárosi Ítélőtábla tegnap Szántai Attilának, a férfi korábban csaknem hét évet ült fegyházban, mire jogerősen is megállapították a döntéshozók, hogy jogos védelmi helyzetben lőtt agyon egy társaival rátámadó férfit.
Szántai az ezredforduló idején vendéglőt és motelt vezetett Budapesten, majd elkezdték zaklatni a fekete seregként ismert bűnszervezet tagjai, akik védelmi pénzt követeltek tőle, zsarolták, és többször bántalmazták is. A bűnözők az egyik alkalommal a vállalkozó családját is fenyegették, betörtek az otthonába. A férfi ekkor az engedéllyel tartott önvédelmi fegyverével megsebesítette az egyik támadót, aki később belehalt sérüléseibe. A vendéglős korábban többször bejelentette a rendőrségen, hogy rendszeresen megfenyegették, de a hatóság nem lépett az ügyben. Az csak később, a nyomozáskor derült ki, hogy a fekete sereg tagjainak két rendőr volt a tippadója, ezért később elmarasztalták őket.
Szántai Attilát a történtek után tizenhárom év fegyházra ítélték, és egy zárkába került azokkal a bűnözőkkel, akik korábban megfenyegették. A férfit naponta megalázták, megverték, ezért testileg, lelkileg is megtört.
Szántait két éve mentették fel jogerősen az ügyben. Ügyvédje, Jován László – aki a büntetőügyében is védte a vállalkozót – lapunknak elmondta, hogy a megítélt, az államot terhelő kártérítés után még három keresetet nyújtanak be ügyfelével az ügyészség, a rendőrség, valamint a büntetés-végrehajtás ellen. Jován László kiemelte a tegnapi határozat bírói indokolásának azon részét, amely a hatóságoknak szóló üzenetként kimondta, hogy semmilyen nagyságú pénzösszeggel nem lehet kárpótolni egy kettétört emberi sorsot.



