Hőseink emlékének ápolása mindennapi feladatunk, hogy emlékük soha ne halványuljon el, és tetteik mindig példaként állhassanak az utókor előtt – mondta Pintér Sándor belügyminiszter a 13. országos kegyelet- és emlékezetkonferencián tegnap, a budapesti Magyarság Házában.
Hangsúlyozta, meg kell őrizni történelmünk kiemelt helyszíneit és személyeinek emlékét, hogy a múlt a jövő nemzedékeinek is átélhető legyen. Egy népnek nincs múltja, ha elfelejti azt, és ha nincs múltja, nincs jövője sem – tette hozzá.Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének elnöke emlékeztetett: a kormány bevezette az iskolai közösségi szolgálatot, és azt szeretnék, ha létrejönne egy országos program, amelynek keretében a diákok lehetőséget kapnának arra, hogy a sírkertekben a védett sírokat meglátogassák, a környezetüket ápolják. A Nemzeti Örökség Intézete által szervezett eseményen Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára beszédében felhívta a figyelmet, a társadalomnak szüksége van azokra a helyekre, ahol a veszteségekből fakadó gyászát feldolgozhatja, ezért is fontosak a nemzeti kegyeleti helyek.Az elmúlt évtizedek történelemoktatása miatt az igazságot helyre kellene állítani a múltat illetően, és a nemzeti emlékhelyek ebben fontos eszközök lehetnek – hangsúlyozta beszédében Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, volt miniszterelnök. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere arról beszélt, hogy nagy jelentőségük van a nemzeti emlékhelyeknek, mint mondta: „Feladatunk és felelősségünk van abban, hogy mit kezdünk a múlttal, mit akarunk belőle megmutathatóvá tenni.”