Kövér László: Gazdaságilag is támogatni kell a nemzeti kisebbségeket

A házelnök szlovén kollégájával találkozott

Határon túl
  • 2016.11.05. - 20:00

A Magyarországon szlovénként és Szlovéniában magyarként élő nemzeti kisebbségek számára nem csak az a fontos, hogy a megfelelő jogszabályi feltételek biztosításával megőrizhessék nyelvüket, hanem az is, hogy szülőföldjükön megtalálják a boldogulást - hangsúlyozta Kövér László házelnök szombaton Lendván, Milan Brglez szlovén parlamenti elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón.

A magyar Országgyűlés elnöke Szlovéniában megbeszéléseket folytatott a muravidéki magyarok és a Rába-vidéki szlovének képviselőivel, valamint szlovén kollégájával is.  Kövér László elmondta, hogy a szlovén kormány megvásárolt egy farmot Magyarországon a Rába-vidéki szlovéneknek, amellyel megpróbál gazdasági segítséget nyújtani az ott élő kisebbségeknek. "A magyar kormány pedig egy félmilliárd forintos gazdasági fejlesztési programmal járul hozzá a muravidéki magyarok gazdasági megerősödéséhez" - tette hozzá.  A házelnök rámutatott arra, hogy két nagyon kis számú és nagyon  sérülékeny közösségről van szó. Ezért - mint fogalmazott - mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy nem csupán a politika, hanem lejjebb, a végrehajtás szintjén, az állami bürokráciában, és a médiában is olyan légkör alakuljon ki, amely ezen kisebbségek létét egyrészt természetessé teszi, másrészt jövőjüket is garantálja.

Milan Brglez házelnök kiemelte, hogy magyar kollégájával már hatodszor találkozott. A mostani megbeszélésen tapasztalatot cseréltek arról, mit lehetne még  tenni annak érdekében, hogy a két nemzetiség helyzete tovább javuljon.  "Nézetem szerint Szlovénia és Magyarország együttműködése, a két nemzeti közösség együttműködése jelenti mindazt, ami magasabb szintre emelheti a régió fejlődését, és ezzel megteremti a fiatalok maradásának lehetőségét" - jelentette ki Brglez, rámutatva, hogy a fiatalok nélkül a két nemzeti közösség is megszűnik létezni .

A házelnök a szlovéniai Népújságot méltatta

Amennyiben hatvan esztendő múlva Európában még lesz nyomtatott sajtó és annak múltja iránti történészi érdeklődés, akkor a napjainkban éppen 60 éves szlovéniai Népújság nemcsak az európai sajtótörténetnek, hanem a nemzeti hűségnek és az állampolgári lojalitásnak is kicsiny, de nagyszerű európai példája lesz - jelentette ki szombaton Lendván Kövér László. A magyar Országgyűlés elnöke a muravidéki magyar közösség hetilapja fennállásának 60. évfordulója alkalmából mondott ünnepi beszédet. Kövér László szerint az 500 milliós lakosságú Európai Unióban egy tízezer fő alatti, számbeli kisebbségben élő nemzeti közösség újságja nemcsak az európai múlt hiteles tanúja, hanem európai jövőnek biztató hírnöke is. A házelnök úgy vélte: az igaz sajtó mindig együtt él az olvasóival, a közösségével, és különösképpen így van ez a nemzeti kisebbségben élők sajtója esetében. "Az igazi sajtó tükör, amelyben a közösség önmagát szemlélheti, és palackposta, amellyel a közösség a külvilágnak üzen" - emelet ki Kövér László. A tízezer fő alatti szlovéniai közösség és a szlovéniai Népújság az elmúlt hatvan esztendőben bebizonyította, hogy a történelmi viharok ellenére egyidejűleg hűséges maradhatott a magyar nemzethez, lojális lehetett Szlovéniához és mindeközben értékteremtő európai tudott maradni - húzta alá a házelnök. Kövér László megköszönte az áldozatos munkát, amit a Népújság munkatársai nap, mint nap végeznek a magyar közösségért, annak fennmaradásáért és boldogulásáért.

Milan Brglez szlovén házelnök ünnepi beszédében azt hangsúlyozta: "a két ország együttműködése a muravidéki magyarok és a Rába-vidéki szlovének jólétét is biztosítja, Szlovénia és Magyarország pedig például szolgálhat sok ország számára, ami a kisebbségi jogok védelmét illeti". 

Király Meszelics Jutka felelős szerkesztő arról beszélt, hogy az első magyar nyelvű újság 1956-ban jelent meg a Muravidéken, a Pomurski Vesnik mellékleteként. 1958-ban Népújság néven önállósult, míg hetilap formájában 1963-tól létezik. "Azóta nagy utat tett meg az újság, amely elmondhatjuk, hogy a miénk és ezért az olvasóink is azonosulni tudnak vele" - hangsúlyozta. 

Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsának elnöke beszédében kiemelte: a muravidéki magyar újság és az itteni közösség a jövőben csak úgy tud fennmaradni, ha Magyarország és Szlovénia továbbra is közösen támogatja. 

A Népújság című magyar nyelvű hetilap a szlovén állam támogatásával jelenik meg. A magyar állam néhány éve nemzeti jelentőségű intézménynek nyilvánította az újság kiadóját, a Magyar Nemzetiségi Tájékoztatási Intézetet, és anyagi támogatásban részesíti.

Reklám