A hétfői erdélyi magyar lapok véleménycikkeikben szükséges lépésnek tartották a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kilépését a román kormányból, és többen is úgy vélték, a Szövetségi Képviselők Tanácsa által szombaton hozott döntés megszünteti az RMDSZ bukaresti igazodási kényszerét, és lehetővé teszi, hogy a szövetség határozottabb hangot üssön meg a romániai politikában.

„Jelenleg az országnak jobboldali államfője van, és egy olyan baloldali kormánya, amelyik hatalmasat bukott az elnökválasztások alkalmával. Mivel a kormányzásban nehéz periódus várható, a jobboldal csak vesztene, ha most hatalomátvételre törekedne. (...) A jobboldalon pillanatnyilag az tűnik a legjobb stratégiának, ha kivéreztetik a baloldalt ennek kormányon tartásával, amikor pedig ez bekövetkezik, akkor bebetonozhatják saját hatalmukat. Ebben az esetben nem volna meglepő vagy észszerűtlen elképzelés, ha az ellenzékivé vált RMDSZ jobbról előzve újból kormányra kerülne egy politikai vihar utáni csendben” - állapította meg vezércikkében a Szabadság kolozsvári napilap.
Forrás: MTI



