Magyarország a régiók Európája mellett áll ki, és mind az unióban, mind pedig az Európa Tanácsban ennek eszméje mellett lép fel - mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke pénteken, az Országházban, ahol Izsák Balázzsal, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökével egyeztetett.

Németh Zsolt kijelentette: az SZNT olyan szervezet, amely az elmúlt években újra meg tudta erősíteni az erdélyi autonómiamozgalmat.
A külügyi bizottság vezetőjének meglátása szerint az új román elnök személye új esélyt teremt arra, hogy "a lassan három éve stagnáló magyar-román kapcsolatokat" újra fejlődési pályára lehet állítani, ami az erdélyi magyaroknak is alapvető érdeke.A politikus emlékeztetett: az SZNT a közelmúltban elindított egy európai polgári kezdeményezést, hogy az unió kohéziós politikája fokozottan támogassa a kulturális jellegzetességekkel rendelkező régiókat, azonban az Európai Bizottság sajnálatos módon ezt a kezdeményezést elutasította, ezért az SZNT pert indított az Európai Unió bíróságán. Ennek sikere érdekében a magyar kormány beavatkozott a perbe az SZNT oldalán, miközben a bizottság oldalán Románia, Szlovákia és Görögország avatkozott be - tette hozzá.
Németh Zsolt leszögezte: a Székely Mikó Kollégium ügyében született bírósági ítélet "a román igazságszolgáltatás részéről egy alig leplezett puccskísérlet", hogy leállítsák az egyházi ingatlan-visszaszolgáltatást és "az egyházakon keresztül megfélemlítsék az erdélyi magyarságot". A temesvári forradalom 25. évfordulójához közeledve mindez sajátos megvilágításba helyezi az elmúlt 25 évet - tette hozzá.Németh Zsolt kiemelte: az SZNT által folytatott küzdelem az erdélyi magyarság érdekein túlmutatóan arról szól, hogy Európa a régiók Európája lesz-e vagy pedig "a brüsszeli bürokrácia és a nemzetállami nacionalizmusoknak a centralizációja fogja jellemezni Európát". Magyarország a régiók Európája mellett áll ki, és mind az unióban, mind pedig az Európa Tanácsban ennek eszméje mellett lép fel - mutatott rá.
Izsák Balázs emlékeztetett, hogy az SZNT a jog és a demokrácia eszközével küzd Székelyföld autonómiájáért és ebben a küzdelemben rendkívül fontosnak tartja Magyarország támogatását. A székelyföldi autonómia megteremtésének feltétele, hogy felhőtlen, kölcsönös bizalomra épülő kapcsolat legyen Magyarország és Románia között, valamint az erdélyi magyar közösség és a román többség között - magyarázta.
Forrás: MTI



