Józan román érvek az autonómiáról

Megkezdődött a közvita Bukarestben az RMDSZ önrendelkezési tervezetéről

Határon túl
  • 2014.09.30. - 16:04

Semmit sem venne el a románoktól a Székelyföld autonómiája vagy a kulturális autonómia kerettörvénye: ezekkel az erdélyi magyarság csak identitása megőrzésének feltételeit próbálja megteremteni ésszerű párbeszéd útján – tudósított a távirati iroda Kelemen Hunor hétfői, bukaresti kijelenté­seiről.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke azon a fórumon fejtette ki nézeteit, amellyel megkezdődött az RMDSZ által kezdeményezett közvita a szövetség autonómiatervezetéről.

A bukaresti Közigazgatási és Politikatudományi Egyetemen rendezett, Az én Romániám politikai tabuktól mentes erős ország című fórumon Kelemen államfőjelöltként és az autonómiastatútum előterjesztőjeként válaszolt az érdeklődők kérdéseire.

A csaknem háromórás fórumon a román médiában leggyakrabban szereplő politikai elemzők többsége jelen volt, többen kifejtették véleményüket, illetve tettek fel kérdéseket. A moderátori szerepre vállalkozó Cristian Parvulescu politológus rámutatott: semmilyen közvita nem lehet alkotmányellenes, Romániának pedig érdemes fontolóra vennie, hogy az egységes nemzetállami forma helyett nem lenne-e jobb visszatérnie föderalista gyökereihez. Emlékeztetett, a Moldva és Havasalföld 1859-es egyesülésekor kialakult román királyság szövetségi állam volt, a Nagy-Romániát megalapozó 1918-as gyulafehérvári román nemzetgyűlés pedig olyan autonó­miát ígért Erdély kisebbségeinek, amely nagyon jól összeegyeztethető a föderális államformával.

Reklám