Tovább tart a harc a székely zászló használatáért

Határon túl
  • 2014.09.24. - 16:16

A román szenátus szakbizottságai zöld utat adtak annak a törvénytervezetnek, amely a helyi közigazgatási egységek saját zászlóinak használatát szabályozza. A Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott törvénytervezetről később szavazhat a képviselőház.  

A tervezet szerint a községek, városok és megyék zászlóit kormányhatározattal fogadják el az önkormányzat javaslatára. Ott, ahol valamely kisebbség teszi ki a lakosság legalább 20 százalékát, a közigazgatási egység megnevezését az illető kisebbség nyelvén is fel kell tüntetni a zászlón.

Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke korábban úgy nyilatkozott, a törvény lehetőséget teremt a székely zászló használatára, ugyanis nem tiltja, hogy különböző önkormányzatok ugyanazt a zászlót fogadják el saját jelképüknek. Az RMDSZ-elnöke szerint a székelyföldi települések saját jelképükké nyilváníthatják a székely zászlót, amennyiben a törvény hatályba lép.

Ezzel szemben a székely zászlót közösségi szimbólummá avató Székely Nemzeti Tanács (SZNT) úgy véli, a tervezet egyetlen világos célja a székely zászló szabad használatának korlátozása.

Forrás: kronika.ro

Reklám