Vadgazdálkodás: az új törvény ősztől hatályos

Gazdaság
  • 2015.08.31. - 01:11

Ősszel szavazhatja meg az országgyűlés az új vadgazdálkodási törvényt, amelynek központjában az ésszerű, reális természetvédelem áll, valamint a tájegységi vadgazdálkodás megteremtése - mondta Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős államtitkára szombaton a Győr-Moson-Sopron megyei Göbös-majorban tartott megyei vadásznapon.

Az államtitkár elmondta, hogy az új törvény a szak­maiságot, a magyar vadászati kultúrát és a vadállomány világszínvonalát megerősítő jogszabály lesz.

Kiemelte, a leendő törvény segít abban is, hogy aki a szabályok szerint vadászik, ezt úgy tehesse meg, hogy közben a vadászatot mint egyik nemzeti értékünket gyarapítja.

Az államtitkár hangsúlyozta azt is, a tervezett változtatásokról a társadalmi egyeztetés a szakmai szervezetekkel tavasszal kezdődött, ezen a héten elkészülhet a törvény végleges szövege is, amely ötven tájegységre osztja az országot. A Gödöllői Egyetemen kidolgozott tájegységi rendszernél az adott területre leginkább jellemző vadak biológiai életterét veszik figyelembe - tette hozzá.

Az új törvény létjogosultságáról azt mondta a politikus - számolt be róla az MTI –, hogy az 1996-os már elavult, mert az elmúlt húsz évben sokat változott a természet és a vadállomány struktúrája. Példaként említette: míg évekkel korábban az alföldi régióban egy vaddisznót sem lőttek ki, addig most rekordot dönt az egyedek száma. Az új törvény rendezni szeretné a vadkárok kérdését is, különösen a vadászok és a földtulajdonosok között.

Bitay Márton megemlítette, hogy a törvény szabályozza majd a földtulajdonosi közös képviselők intézményét, amelyet bár a jelenlegi vadgazdálkodási törvény ismer, de nem rendelkezik a kötelességeikről és jogaikról.
Reklám