Kilencpontos tervet fogadott el a magyar–török vegyesbizottság tegnap zárult ülésén, Ankarában. A terv végrehajtásával a két ország közötti kereskedelmi forgalom „új, minőségi dimenzióba” léphet – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap a török fővárosban.
A megállapodásban többek között szerepel, hogy az Eximbank 255 millió eurós hitelkeretet nyújt a magyar–török vállalatközi együttműködések finanszírozására. Ezen túl Budapest Ankara támogatását kéri a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Mol piaci jelenlétének támogatására Törökországban. Az MVM a török villamosenergia-infrastruktúra fejlesztésében vesz részt, és a Mol is tárgyal már termékeinek törökországi bevezetéséről. Megerősítette: a két ország közötti, évi hárommilliárd dollár körüli forgalmat ötmilliárdra szeretnék növelni. Szijjártó közölte: Magyarország álláspontja az, hogy Ankara és Brüsszel együttműködését minél szorosabbra kell fűzni, tekintettel arra, hogy Törökország versenyképessége dinamikusan javul, az Európai Unió pedig folyamatosan veszít abból.



