Már több mint száz cég regisztrált az online számla tesztoldalán, a 2018. július 1-jén debütáló e-számlázás a gazdaságfehérítés újabb fontos állomása – tájékoztatta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára a távirati irodát.
Emlékeztetett: a bevallások a korábbi időszakokról adnak számot, így a csaló vállalkozók kétes ügyleteiről, például a fiktív számlakiállításáról csak utólag értesül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az e-számlázással a NAV valós időben jut olyan információkhoz, amelyekkel meg tudja akadályozni az adócsalást és a cégek kiürítését – közölte az államtitkár. Azokról a számlákról kell 2018. július 1-jétől adatot szolgáltatni, amelyekben az általános forgalmi adó (áfa) értéke eléri vagy meghaladja a százezer forintot. Az adatszolgáltatás automatikus, a számla kiállítását követően azonnal, de legkésőbb huszonnégy óra múlva már az adóhivatalnál vannak az adatok, amelyeket a program küld el, a vállalkozónak nincs külön teendője vele. Tállai András jelezte, az egyéves felkészülést a NAV számos szolgáltatással segíti. Idén júliustól már működik a tesztoldal, a regisztráló cégek azt tesztelik, hogy az általuk előállított adatállomány megfelel-e a rendelet által előírt sémának, jövő év legelső napjától pedig már az adatszolgáltatást is tesztelhetik a fejlesztők.



