A brit miniszterelnök szerint Nagy-Britanniában az Európai Unióból való kiválás esetén nagyobb lenne a munkanélküliség, és csökkenne a hazai össztermék mértéke.
A távozását követően Nagy-Britannia szegényebb országgá válna – írta David Cameron brit miniszterelnök a The Guardian napilap véleményrovatában közölt cikkben, amelyet együtt jegyez régi politikai ellenfelével, Brendan Barberrel, a brit szakszervezeti szövetség volt főtitkárával. Állítását Cameron a pénzügyminisztérium minap közzétett átfogó elemzésével támasztotta alá, felidézve, hogy a tanulmány szerint Brexit esetén – vagyis ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból – 2030-ra hat százalékkal alacsonyabb lenne a nominális brit hazai össztermék (GDP). Ez háztartásonként négyezer-háromszáz font (1,7 millió forint) körüli nemzetgazdasági veszteséget jelentene. Ha Nagy-Britannia kilépne az unióból, már 2020-ra nyolc százalékra nőne a munkanélküliségi ráta.
Brexit esetén hosszú távra károsodna a gazdaság termelékenysége, mivel ha Nagy-Britannia elhagyja az unió ötszázmilliós egységes piacát, akkor csak korlátozottabb kereskedelmi kapcsolatokat tudna fenntartani – adta hírül a távirati iroda. A konzervatív párti brit kormány, miután a legutóbbi EU-csúcson egyezség született a London által igényelt uniós szabályozási reformokról, népszavazást írt ki, amelyen a választóknak arról kell dönteniük, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU tagja, vagy lépjen ki. A kabinet hivatalos ajánlása az, hogy Nagy-Britannia maradjon a brit igényeknek megfelelően megreformált unió tagja. A kormány és a kormányzó Konzervatív Párt ennek ellenére megosztott a kérdésben, és a kabinet több tagja már a népszavazás időpontjának kihirdetése után jelezte, hogy a távozásra szavaz, és a referendum kampányában is a kilépés mellett fog érvelni.



