Megjelent a bankkártyaterminálok telepítési programjáról szóló minisztériumi rendelet a Magyar Közlönyben. A kormányzat a jogszabállyal egyrészt a készpénzmennyiség visszaszorítását, másrészt a gazdaság további fehérítését igyekszik elérni.
A szabályozás értelmében a terminált kihelyező bankok egységenként nyolcvanezer forintnyi állami támogatást kapnak az új terminálok beszerzésére, ha teljesítik a feltételeket. Csak egyérintéses tranzakciókat, azaz paypass fizetési módozatot lehetővé tevő egységekre kérhető támogatás, és csak abban az esetben, ha az igénylő vállalja a terminál legalább két évig való üzemeltetését. Csupán olyan egységre igényelhető a támogatás, amelyet bankkártyás fizetési lehetőséggel még nem rendelkező helyre telepítenek. A bankok mostantól jövő december 15-ig pályázhatnak a támogatásra, az egységeket pedig 2017 év végéig kell telepíteni. Ha ezt a határidőt az igénylő nem tudja tartani, a pénzt vissza kell fizetnie az államnak. A rendelet kiköti, hogy a boltokat terhelő nettó szolgáltatói díjak egyik hónapban sem haladhatják meg az elfogadóhelyeken lebonyolított bankkártyás fizetések összértékének egy százalékát. Az idei költségvetésből a kormány 2,4 milliárd forintot különített el a programra.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter már korábban pedzegette, hogy a szürkegazdaság elleni harc egyik fegyvere a készpénzforgalom visszaszorítása. A Portfólió szerint a magyar készpénzállomány megközelíti a GDP tizenhárom százalékát.



