Júniusban 28,5 milliárd forinttal 76,4 milliárd forintra csökkent a költségvetési szervek tartozásállománya a Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint. Ekkora havi adósságcsökkenésre nem volt példa: a háttérben az áll, hogy a kormány elkezdte rendezni a kórházak adósságát.
Több mint két éve nem volt olyan alacsony a költségvetési szervek tartozása, mint az elmúlt hónapban. Június végére 76,4 milliárd forintra süllyedt tartozásállományuk, amely 2013 márciusa óta a legalacsonyabb összeg. Egy hónap alatt 28,5 milliárd forinttal lett alacsonyabb az adósságállomány a MÁK adatai szerint, amire korábban nem volt példa. A Portfólió elemzése alapján nem váratlan fejlemény a tartozásállomány csökkenése, hiszen a kormány június elején kezdte meg a kórházak adósságának konszolidációját. Ez a hatvanmilliárd forintot felölelő állami konszolidáció július végéig tarthat. Az egyes költségvetési fejezetek által felhalmozott adósságállományban is jól látszódik ez a folyamat. Az Emberi Erőforrások Minisztériumánál (ahová a kórházak is tartoznak) az adósság 57 milliárd forint közelébe süllyedt, ami 26 milliárddal alacsonyabb a májusinál és 38 milliárd forinttal alacsonyabb az április véginél. A MÁK részletezi: június végén a tartozásállományból 45,2 milliárd forint az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel. A 45,2 milliárd forintból az állammal szemben fennálló tartozás összege 0,4 milliárd, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaival szemben fennálló tartozás összege 0,1 milliárd, a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben fennálló tartozás állománya 44,7 milliárd forint. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ tartozásállománya önmagában 2,3 milliárd forinttal mérséklődött, s minden kórház és az oktatóegyetemek esetében is több százmillió forintos adósságcsökkenés valósult meg a konszolidáció nyomán. Így például a Debreceni Egyetem adóssága 5,6 milliárdról 3,5 milliárdra csökkent, a Pécsi Tudományegyetem tartozása hárommilliárdról 1,7 milliárd forintra mérséklődött, a Semmelweis Egyetem 1,1 milliárdos tartozása 539 millióra apadt, a Szegedi Tudományegyetemé pedig 3,3 milliárdra 3,5 milliárdról.



