Gazdaság

Nem "blokád" az Ukrajnába irányuló gázszállítás felfüggesztése

Az EB energiaügyekért felelős tagja jogosnak látja a saját gáztározók feltöltése iránti igényt

 Az Európai Bizottság energiaügyekért felelős tagja szerint nem jelent "blokádot" az, hogy Magyarország felfüggesztette az Ukrajnába irányuló földgázszállítást.

Günther Oettinger az Ukrajnába irányuló magyarországi földgázszállítás felfüggesztésének okára vonatkozó újságírói kérdésre azt válaszolta: "A magyarok néhány órája közölték Ukrajnával, hogy a fordított irányú gázszállítás a hónap végéig technikailag nem lehetséges". A politikus kiemelte: figyelembe kell venni, hogy a tagállamok a saját tározóikat is fel akarják tölteni, a saját ellátásbiztonságukat is erősíteni akarják. "Azt gondolom, hogy nem blokádról van szó" - tette hozzá.

Az FGSZ Földgázszállító Zrt csütörtök este közölte, hogy átmenetileg szünetelteti a földgázszállítást Ukrajna felé. Az elrendelt megszakítás oka, hogy a rendszerhasználók értesítése szerint a szeptember 26-i gáznaptól kezdődően jelentősen megnő a beszállítási igény - tájékoztatott a társaság.

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. felhívta a figyelmet arra, hogy 2013 márciusa óta az Ukrajnába irányuló szállításhoz rendelkezésre álló, éves szinten 6,1 milliárd köbméter mennyiségű földgáz kiszállítását lehetővé tévő kapacitást a mindenkori technikai és kereskedelmi feltételek függvényében, megszakítható módon, tehát nem garantáltan biztosította.

A Naftohaz ukrán gázszolgáltató sajnálatát fejezte ki az FGSZ döntése miatt, és felszólította a magyar partnervállalatot, hogy tartsa tiszteletben a szerződésből fakadó kötelezettségeit, illetve az uniós jogszabályokat. Szerintük a döntés ellentétben áll az Európai Unió egységes energiapiaci alapelveivel.