Gazdaság

Még több kkv számít a profit emelkedésére

Átlagosan 6,9 százalékos árbevétel- és 4,6 százalékos profitnövekedést várnak a kis- és középvállalkozások (kkv) a következő egy évben – derül ki a K & H a kkv-k bizalmi indexének legfrissebb, tegnap közzétett adataiból.

A cégek árbevétel-növekedési várakozása nagymértékben felülmúlja az előző negyedévi 5,6 százalékos várakozást. A vállalkozások 53 százaléka továbbra is nulla–hat százalék közötti bevétel-növekedéssel tervez, s az ennél is magasabb, hat százalék feletti bővülést valószínűsítő cégek aránya egy éve trendszerűen nő. Jelenleg a cégek több mint harmada vár ilyen magas árbevételt, miközben a jelenleginél alacsonyabb bevétellel a kkv-k mindössze hat százaléka számol – ismertette az eredményeket a távirati iroda által idézett közleményben Kovács Viktor Zoltán, a K & H kkv-marketingfőosztály vezetője. A különböző méretű cégek bevételvárakozása két csoportra szakadt: míg a mikro- és kisvállalkozások átlagosan 6,8 százalékos bővülést terveznek, addig a középvállalkozásoknál ez 8,3 százalék, ami jelentős, 3,4 százalékpontos ugrás az előző negyedévhez képest.

A kereskedelmi ágazat számít a legmagasabb, 7,3 százalékos árbevétel-növekedésre, aminek hátterében az élénkülő belföldi kereslet, valamint a vasárnapi boltzár megszüntetése áll. Csupán az ipari cégek lettek pesszimistábbak: 7,9-ről 7,1 százalékra csökkent az általuk várt bevétel nagysága, dacára korábbi optimizmusuknak. A magyar vállalkozások eredményüket tekintve is derűlátók: 3,6-ról 4,6 százalékra ugrott a várt profitjuk mértéke. A kisvállalkozások 4,4, a középvállalkozások 4,5, míg a mikrovállalkozások 4,7 százalékos eredménynövekedéssel számolnak.