Magyarországon a jelenleg rendelkezésre álló szabad munkaerő sokkal kevésbé felel meg a munkaerő-keresletnek, mint egy évtizeddel ezelőtt – mutatnak rá friss elemzésükben az OTP Bank szakértői, akik szerint munkaerőhiány is van hazánkban.
Az elemzés szerint a munkaerőhiány bérnyomáshoz vezet, amely a monetáris politika szempontjából a legfontosabb következmény, mivel ez jellemzően hamar költségoldali inflációs nyomáshoz vezet. Az OTP összefoglalója rávilágít arra is: az elmúlt években a gyors bérnövekedést az alacsony nyomott inflációs környezet segítette, ám ez a hatás el fog tűnni. A közgazdászok úgy látják: 2017 végéig négy százalék körüli maradhat a béremelkedés üteme.
A nettó átlagbér 15-20 százalékkal marad el a cseh, szlovák, szlovén és lengyel átlagtól – állítja Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője, aki úgy tartja: az alacsonyabb fizetésekkel, gyakorlatilag megőriztük versenyképességünket a régióval szemben, ám a 2004 óta „lomha” bérdinamika több hazai kistérségben komoly munkaerőhiányhoz is vezetett.



