Magyarország kitart a kétpilléres közös agrárpolitika mellett

Fazekas Sándor: Hazánk érdeke, hogy a jelenlegi, vagy ahhoz nagyon hasonló támogatási rendszer maradjon fenn

Gazdaság
  • 2017.10.25. - 12:47

Magyarország kitart a kétpilléres (közvetlen mezőgazdasági és vidékfejlesztési) uniós közös agrárpolitika (KAP) mellett, ez a magyar gazdák érdeke - hangoztatta a földművelésügyi miniszter szerdán az M1 aktuális csatorna reggeli hírfolyamában.

Fazekas Sándor emlékeztetett: ha agrártámogatások nem lennének, akkor a minőségi élelmiszerek ára az egekbe szökne, a támogatások végső haszonélvezője az az ember, aki megveszi az élelmiszert. 

A miniszter megjegyezte most készül a 2020 utáni KAP fő vonalairól, irányairól szóló bizottsági tájékoztató anyag - ezért  élénk most a diplomáciai mozgás az uniós agrártámogatások körül. 

Magyarországnak elemi érdeke, hogy a mostani, vagy ahhoz nagyon hasonló agrártámogatási rendszer maradjon fenn a következő uniós költségvetési ciklusban is. A mostani támogatási rendszer ugyanis a gazdák és a fogyasztók érdekeit egyaránt szolgálják. 

Ugyanakkor még számos nyitott kérdés maradt. Fazekas Sándor  példaként hozta fel a brexittel kieső források pótlását. Nem lenne jó, ha a brit kilépés árát a gazdák fizetnék meg, úgy mint az orosz embargót - tette hozzá. Az is kérdés, hogy a közös agrárpolitika terhére, lehet-e migrációs ügyeket finanszírozni, például a migránsok letelepedését segíteni. A magyar álláspont az, hogy az uniós agrártámogatásokat továbbra is a termelőknek kell megkapniuk - mondta a miniszter.

Reklám