Sikerült rendezni a bérekkel kapcsolatos korábban felmerült panaszokat, ugyanakkor továbbra is folyamatosan lehet jelezni az esetleges problémákat - mondta Dancsó József, a Magyar Államkincstár (MÁK) elnöke hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Kifejtette: a [email protected] e-mail címre érkező bejelentéseket haladéktalanul kivizsgálja az államkincstár.
Az elnök emlékeztetett, hogy a Magyar Államkincstár csaknem 900 ezer, az állami szférában dolgozó munkavállalónak végzi a bérszámfejtését már évek óta. Tavaly szeptember 1-jével egy új, az úgynevezett központosított illetményszámfejtési rendszerre (kira) tértek át.
DK: Az állam fizessen kártérítést
A Demokratikus Koalíció (DK) azt követeli, hogy az állam fizessen kártérítést azoknak a közalkalmazottaknak, akik az utóbbi időszakban késve kaptak fizetést. Gréczy Zsolt, az ellenzéki párt szóvivője azt követeli, hogy az állam fizesse ki a jegybanki alapkamat háromszorosát a késedelmes kifizetések után, mert meglátása szerint az állam akkor is kártérítéssel tartozik, ha egy közalkalmazottnál azért kapcsolták ki a gázt vagy a villanyt, mert a fizetése nem érkezett meg időben. Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott, "nem a tanárok, a rendőrök, a tűzoltók, az orvosok és az ápolók tehetnek róla, hogy az állam képtelen időben utalni a fizetéseket".
Elmondta: az átállás során lehetségesek eltérések, ráadásul egy szokásjogot is megváltoztattak, a tárgyhavi számfejtés eredményeként a munkavállalók adott hónap ötödikéig, illetve tizedikéig kapják meg illetményeiket. A változtatás által ugyanakkor az államnak nem kell megelőlegezni egy hétre a béreket, ami éves szinten 2 milliárd forintos megtakarítás a központi költségvetésnek.
Az idén 20 éves államkincstár a jövőben az illetményszámfejtő és a számlavezető rendszerét, valamint az értékpapír kereskedést is megújítja. A MÁK mintegy 800 milliárd forintos állampapír-állományt kezel, az állampapír rendkívül népszerű megtakarítási forma, így az államkincstár célja, hogy minél több helyen jelen legyen az országban fizikailag, illetve a modern kor eszközei segítségével online és telefonon is - fejtette ki.



