Gazdaság

Lassulhatott az infláció hazánkban

Londoni pénzügyi elemzők szerint átmenetileg kissé lassulhatott a múlt hónapban a magyarországi infláció, elsősorban az élelmiszerárak lefelé mutató korrekciója miatt.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői a mai adatismertetés előtti előrejelzésükben 2,8 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsítettek márciusra a februárban mért 2,9 százalékos éves drágulás után. A ház szerint ez a pálya követi a legnagyobb nyugat-európai kereskedelmi partnerek, elsősorban Németország inflációs pályáját, amely lefelé ható meglepetéseket okozott az utóbbi időben. Emellett a márciusi tizenkét havi inflációs adatban az idén a szokásosnál nagyobb a volatilitás, tekintettel arra, hogy a húsvéti ünnepek tavaly márciusra estek, az idén pedig áprilisra. A cég közgazdászai hangsúlyozták, hogy az idén 2,9 százalékos növekedéssel számolnak a magyar gazdaságban, és ennek a növekedési lendületnek fő hajtóerői közé sorolták az erősödő költségvetési ösztönzést, valamint a növekvő EU-folyósításokat.

A Capital Economics közgazdászai­nak előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék, a GDP a konszenzust meghaladó mértékben, 3,5 százalékkal bővül az idén. Londoni konszenzus van arról is, hogy a magyarországi infláció már jócskán a jegybank 3 százalék plusz/mínusz 1 százalékpontos célsávján belül jár, és ennek előbb-utóbb monetáris szigorítás lehet a következménye.