A tudatos és takarékos látásmód elterjedéséhez a közintézmények dolgozói és látogatói szemléletformálására egyaránt szükség van.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a gazdálkodó szervezeteket az energiahatékonysági auditok ellenőrzésével, a közintézményeket tájékoztató plakátokkal, a fogyasztókat online tájékoztatókkal, a diákokat pedig az energiakövetek nem mindennapi tanóráival ösztönzi hatékonyabb és takarékosabb energiafelhasználásra. A hivatal egyúttal több új feladatkört is kapott, honlapja pedig nem csupán szakembereknek nyújt eligazodási és tájékozódási lehetőséget.
Az Európai Unió az energiahatékonyság területén kitűzött célok elérése érdekében irányelvet fogalmazott meg, amely komplex energiahatékonysági kötelezettségeket ír elő a tagállamok számára – tájékoztatta lapunkat Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) sajtófőnöke. Felhívta a figyelmet az energiahatékonysági törvény 2016. decemberi, legutóbbi módosítására, amely számos feladatot utalt a MEKH hatáskörébe.
Mindent egy honlapon
A vonatkozó energiahatékonysági törvények elfogadását követően indult el a MEKH energiahatékonysági tájékoztató honlapja. Az Energiahatekonysag.mekh.hu honlapon fellelhetők többek között az energetikai audittal és a szakreferensi tevékenységgel kapcsolatos tájékoztató anyagok, az energiahatékonysággal és a megújuló energiával kapcsolatos jogi szabályozás, valamint a hazai energiapolitika stratégiai dokumentumai is – hívta fel a figyelmet Scherer Zsolt. Hozzátette, ezek mellett megtalálhatók az energiahatékonyságot javító tájékoztató, szemléletformáló, képzési kezdeményezések, kutatási eredmények, technológiai újdonságok, érdekességek. A honlapon praktikus tanácsokat olvashatunk arról is, hogyan fűtsünk hatékonyan és hogyan használjuk elektromos készülékeinket energiatakarékosan.
A lakossági fogyasztókat közvetlenül is megszólítja a MEKH, hiszen a honlapon hetente több hírt és szakmai cikket tesz közzé, többek között a geotermikus energiáról, a technológiai újdonságokról vagy éppen az ENSZ nemrég véget ért klímakonferenciájáról.
Az energiahatékonysági törvény előírja, hogy 2015 decemberétől minden hazánkban működő nagyvállalat köteles négyévente energetikai auditálást végeztetni – hívta fel a figyelmet Scherer Zsolt. Az auditnak a szemléletváltással, alacsony ráfordítással, illetve a nagyobb beruházási költséggel járó korszerűsítés útján elérhető energiamegtakarítási lehetőségeket külön kell bemutatnia. Ezenfelül azoknak a vállalkozásoknak, amelyek éves energiafelhasználásának átlaga a tárgyévet megelőző három évben meghaladja a 400 000 kWh villamos energiát, 100 000 köbméter földgázt vagy 3400 GJ hőmennyiséget, energetikai szakreferenst kötelező alkalmazniuk.
Energetikai szakreferensi tevékenységet gazdálkodó szervezet és természetes személy egyaránt elláthat, amennyiben megfelelő szakirányú mérnöki végzettséggel rendelkezik, legalább hároméves, energetikai területen szerzett tapasztalata van, valamint az energetikai törvény által előírt szakmai vizsgát is teljesítette. Az energetikai szakreferens többek között javaslatokat fogalmaz meg energiahatékony üzemeltetési megoldásokra és fejlesztési lehetőségekre, összegzi a tárgyhavi energiafogyasztást, emellett éves összefoglaló jelentést is készít.
Mindennapi praktikák
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal ingyenesen letölthető információs plakátokkal segíti a közintézmények energiahatékonyságot népszerűsítő kampányait, ugyanis ezeknek az intézményeknek ötévenként energiamegtakarítási intézkedési tervet kell készíteniük. Ennek keretében fel kell mérniük épületeik energetikai állapotát, ami alapján meghatározhatók a szükséges intézkedések, tervezhető az ütemezésük és megbecsülhető az elérhető energiamegtakarítás. Scherer Zsolt hangsúlyozta, a takarékossághoz az ott dolgozók és a látogatók szemléletformálására egyaránt szükség van, ezért tíz különböző témakörben készült plakátok – világítás, fűtés, lépcsőhasználat, szelektív hulladékgyűjtés stb. – hívják fel a figyelmet azokra a mindennapos praktikákra, amelyekkel sokat tehetünk az energiamegtakarításért.
Munkában az energiakövetek
A MEKH az energiakövetek megválasztásával a fiatalabbak számára is testközelbe hozza az energiahatékonyságot. Az energiakövet-pályázatokkal szembeni legfőbb elvárás az volt, hogy újszerűen és élvezetesen meséljen a diákoknak az energiáról és az energiatudatosságról.
A fiatalok motiválását célzó, személyes lépésekre ösztönző oktatóprogramunk célja a legjobb tartalomfejlesztés mellett tanár személyiségek megtalálása volt, akik energiakövetként egy ország szupertanárai lehetnek. Olyan tehetséges jelölteket kerestünk és találtunk, akik élményszerűen, új szemszögből beszélnek a témáról, és ehhez a saját ötleteiken alapuló interaktív tananyagot is kidolgozták – mondta a programról Scherer Zsolt.
Négy energiakövetet választottak 2017-ben a MEKH szakértői, akik ösztöndíjuk keretében december 31-ig általános és középiskolákban tartanak órákat országszerte.
Számos új feladatkör
Amíg a lakossági fogyasztók esetében tájékoztató, az intézmények és a gazdálkodó szervezetek esetében ellenőrzési funkciót is betölt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. A törvény a MEKH hatáskörébe utalta:
– Az energetikai auditok meglétének és azok jogszabályi feltételeknek való megfelelésének ellenőrzését, az energetikai auditorok és auditáló szervezetek névjegyzékének vezetését, a névjegyzékbe vételhez előírt feltételek meglétének ellenőrzését, auditori tevékenységtől való eltiltást
– A közreműködő szervezetek nyilvántartását, tevékenységük felügyeletét (ellenőrzés, engedélyezés, az engedély visszavonása)
– Szakmai vizsga és megújító vizsga tartalmára és eljárásrendjére vonatkozó szabályzat elfogadását és módosításának engedélyezését, a felkészítő tanfolyam és a továbbképzés tananyagáról és a részletes oktatási módszertanról szóló szabályzat elfogadását és módosításának engedélyezését, a szakmai vizsga, megújító vizsga és felkészítő tanfolyam, valamint a továbbképzés lebonyolításának felügyeletét
– Nyilvántartási adatváltozás bejelentésének elmulasztása esetén pénzbírság kiszabását.
(Energia)hatékonyan a téli fagyok ellen
A decemberi hideg nappalok és még hidegebb éjszakák beköszönte előtt érdemes néhány óvintézkedést tenni annak érdekében, hogy minél kevesebb energia felhasználásával biztosíthassuk otthonunk melegét.
Minden évben ajánlott szakemberrel átvizsgáltatni a földgázüzemű készülékeket, és ellenőrizni a kéményeket. Nagyon fontos a fűtőrendszer légtelenítése is, hogy a meleg levegő megfelelően áramolhasson. Lehetőség szerint minden helyiségbe szereljünk fel programozható termosztátot, radiátorszelepet, a nem használt helyiségekben pedig szigeteljük a fűtéscsöveket. A radiátor optimális működése érdekében a szoba felőli oldalát hagyjuk szabadon, hogy a bútorok ne gátolják a meleg levegő áramlását. Ha ruhákat szárítunk, érdemes száradás után minél előbb levenni a fűtőtestről, a radiátorra lógó függönyöket pedig célszerű összefogni, hogy a meleg levegő ne az utca felé áramoljon. Ne szellőztessünk hosszan, bukóra nyitott ablakokkal, sokkal hatékonyabb, ha rövid ideig teljesen kitárt ablakokkal frissítjük fel a lakást.
Egy kis modernizálással alacsony költségek mellett is sokat javíthatunk lakásunk energiahatékonyságán, egy radiátor mögé felszerelhető hőtükörfóliával hozzájárulhatunk a hőnyereséghez, mivel visszairányítja a meleget a szobába. A fűtésszámlán úgy is spórolhatunk, ha úgynevezett temperáló fűtést alkalmazunk. Ez annyit jelent, hogy igyekszünk állandó alaphőmérsékletet tartani (legalább tizenöt-tizenhat fok), tehát nem engedjük kihűlni a lakást akkor sem, ha nem vagyunk otthon. A lakás megfelelő szigetelése alapvető fontosságú, az ablaknál és az ajtóknál távozik a legtöbb meleg, ezért érdemes a régi nyílászárókat korszerűsíteni vagy lecserélni.
A lakás fűtésével, a megfelelő szobahőmérséklettel és szellőztetéssel kapcsolatban további hasznos tippek olvashatók a MEKH energiahatékonysági honlapján.
Összeállításunkat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal támogatta



