A tárgyalódelegációk állítják, „kiegyensúlyozott” eredmény született, így hamarosan hivatalosan is elfogadhatják a módosítást.
Marianne Thyssen foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős uniós biztos jelentette be, hogy tegnap létrejött a megállapodás a kiküldött munkavállalókra vonatkozó uniós szabályozás módosításáról. Az egyeztetések az Európai Parlament, az Európai Bizottság és a tagállamok kormányait képviselő tanács között zajlottak. Ez jó hír Európa számára – fogalmazott Thyssen, állítása szerint a megegyezés tisztességesebb és jobban működő munkaerőpiacot hoz létre. Az Európai Bizottság két évvel ezelőtti javaslatában az állt, hogy a munkabér és a munkafeltételek terén egységes szabályok vonatkozzanak a helyi és a kiküldetésben lévő munkavállalókra. Az információk szerint a pontos részleteket a napokban mutatják be az uniós társjogalkotó szerveknek, ez szükséges hozzá, hogy véglegesen jóváhagyhassák. A jelenlegi szabályok szerint a munkáltatók nem kötelesek a fogadó ország minimálbérénél többet fizetni a kiküldött dolgozóiknak, így ők ugyanazért a munkáért gyakran kevesebb fizetést kapnak, mint a helyi dolgozók. A megkérdezett szakértők szerint ennek komoly versenytorzító hatásai lehetnek. Ennek ellenére komoly vita volt korábban a tagállami kormányok tanácsában, csak tavaly októberben sikerült megegyezniük a módosítás irányáról, miszerint a fogadó ország munkajogi feltételeit csak tizenkét hónap elteltével kell alkalmazni, ezt pedig egy alkalommal meg lehetne hosszabbítani további fél évvel. Fontos kiemelni, hogy ezek a módosítások előreláthatólag nem érintenék a fuvarozói szektort, ott külön szabályokat hoznak. A kiküldött munkavállalók száma az utóbbi tíz évben nagyot nőtt, 2015-re elérte a kétmilliót. Több mint háromnegyedük Nyugat-Európában dolgozik, a legtöbben Lengyelországból és Németországból érkeznek.